چگونه کنترل زندگی در دست بگیریم

چگونه کنترل زندگی خود را در دست بگیریم ؟

کنترل زندگی و نقش شانس و عوامل بیرونی در زندگی

کنترل زندگی و در دست داشتن آن یعنی دارا بودن یکی از فاکتورهای اصلی موفقیت ! بنابراین همه افراد دوست دارند روی مسائلی که روزانه با آنها برخورد می کنند کنترل داشته باشند اما اصولا افراد اینگونه فکر می کنند که کنترل زندگی خود را در دست ندارند زیرا که زندگی خود را در گرو شانس و سرنوشت و تقدیر می دانند  .

 اگر به درستی این سوال را بررسی کنیم که چگونه کنترل زندگی خود را در دست بگیریم ؟ به این نتیجه می رسیم که پاسخ این سوال ریشه در باورهای ما دارند که در ادامه این مقاله کامل درباره کنترل زندگی و اینکه چگونه زندگی خود را کنترل کنیم خواهیم پرداخت.

منظور از کنترل زندگی چیست؟

خیلی از افراد هنوز معنی و مفهوم درست کنترل زندگی را نمی دانند برخی می گویند آیا با وجود تقدیر و سرنوشت ایا باز می توان کاملا به زندگی خود تسلط داشت ؟ اجازه دهید در ابتدا افراد جامعه را به سه دسته تقسیم کنیم و خصوصیات و باورهای هر دسته را با هم بررسی کنیم سپس نتیجه می گیریم که آیا می توان انسان کنترل زندگی خود را در دست بگیرد یا همه چیز در دست تقدیر و سرنوشت است.

ما در بررسی این مسئله سه نوع افراد یا بهتر بگوییم سه نوع باور داریم:

  • افرادی که باور دارند عوامل بیرونی نقشی در کنترل زندگی آنها ندارند
  • افرادی که بر این باورند که عوامل بیرونی می تواند کاملا در زندگی آنها دخیل باشند
  • افرادی که اعتقادشان این است که هم خود و هم عوامل بیرونیست که زندگی آنها را شکل می دهند

واقعیت کدام یک از موارد بالاست؟  ما قبلا در یک پست از کانال تلگرام بازتاب باور را بازنشر دهیم ما در یک پست تا حدودی در این مورد صحبت کردیم که عوامل بیرونی نمی توانند بر زندگی ما دخیل باشند اجازه دهید این پست را در اینجا عینا نقل کنیم: عوامل بیرونی در شکست یا ناکامی افراد نقشی ندارند بلکه این تفکرات منفی احساس بد و ترس های کاذب هستند که موجب شکست و ناکامی افراد می شوند . 

همانگونه که شمع کبریت را عامل نابودی خود می داند و از کبریت می ترسد، اما در واقع این کبریت نیست که شمع را نابود می کند بلکه ریسمانیست که در دل شمع جای گرفته است.

پس سعی کنید دنیای درون را تغییر دهید دنیای بیرون با تغییر درون شما ، تغییر خواهد کرد.عوامل بیرونی برای افرادی که خواهان تغییر و تحول در خود نیستند بهانه ای بیش نیست .دقیقا همانند مثال شمع !

چگونه کنترل زندگی در دست بگیریم

در اینجا این سوال پیش می آید که اگر عوامل بیرونی نمی توانند کنترل زندگی ما را در دست بگیرند پس واقعیت  و حقیقت اصلی چیست؟ پس سرنوشت چه می گوید؟ در پاسخ این سوال بیایید با مفهوم بازتاب باور بهتر آشنا شویم اگر این را قبول کنید که همه چیز باور است و دست یابی به خواسته ها و کنترل زندگی بر مبنا و با تبعیت از نظام باورهاست پس به شما تبریک می گوییم زیرا که می توانید ادامه این مقاله را با دید باز تری مطالعه کنید .

چنانچه هنوز با نظام باورها آشنایی ندارید پشنهاد می کنیم حتما مقاله باور چیست ؟ چگونگی شکل گرفتن باور و راهنمای کامل تغییر باورها را مطالعه کنید. ما در جهان هستی به هرچیزی باور داشته باشیم بازتاب آن وارد زندگی ما می شود یعنی اینکه اگر باور داشته باشید که تقدیر و سرنوشت شما از قبل نوشته شده است در واقع شما کنترل زندگی خود را کاملا در دست تقدیر و سرنوشت گذاشته اید و باید برای تغییر باورهایتان تلاش کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر این مسئله را با همدیگر بررسی کنیم.

چگونه بدانیم بر زندگی خود تسلط داریم؟

در مطالب فوق تا حد زیادی به این سوال پاسخ دادیم که  چگونه بدانیم تا چه حد کنترل زندگی خود را در دست داریم؟ اما نیاز به بررسی بیشتر دارد . تا اکنون که این مقاله را خوانده اید از خود بپرسید که جزو کدام دسته از افراد هستید؟ ایا بر این باورید که فقط خود شما بر زندگی خود کنترل دارید؟ یا فقط عوامل بیرونی مانند سرنوشت و تقدیر و شانس است که زندگی شما را رقم میزند؟ صادقانه قبول کنید که جزو کدام یک از این دسته هستید . حال نوبت این رسیده است که به این سوال پاسخ دهیم که چگونه بدانیم کنترل زندگی در دست ماست یا خیر؟ 

اندکی فکر کنید و به آخرین کاری که در آن موفق نشدید بیندیشید تا چه اندازه شانس را در این مسئله دخیل می دانید؟ آیا شانس باعث شد که شما در هدف و کارتان موفق نشوید؟ آیا در تقدیر شما نوشته شده بود که نباید موفق می شدید ؟ یا بر این باورید که طرز فکر و اشتباه در برنامه ریزیتان بوده است که باعث شده شما به خواسته خود نرسید. 

بررسی کنید جزو کدام دسته اید هر اندازه که شانس و تقدیر را در زندگیتان دخیل بدانید به همان اندازه کنترل زندگی خود را دست شانس داده اید. در ادامه با ما همراه باشید تا با ارائه بهترین راه حل ها ، این باور را با هم از بین ببریم تا کنترل زندگی خود را در دست بگیرید. اگر در مسئله بالا خود را مقصر می دانید که به خواسته و هدفتان نرسیده اید پس به شما تبریک می گوییم شما نیاز دارید که با گزینه هایی که در پایین به آنها اشاره می کنیم این باور را بیشتر و بیشتر تقویت کنید.

چگونه کنترل زندگی در دست بگیریم

چگونه کنترل زندگی خود را در دست بگیریم ؟

در این قسمت نوبت به آن رسیده است که با ارائه راهکارهای عملی به این سوال پاسخ دهیم که چگونه کنترل زندگی خود را در دست بگیریم ؟ همانطور که در توضیحات گفته شد قدم اول برای در دست گرفتن کنترل زندگی این است که نظام باورها را در این دنیا قبول کنیم و بدانیم که همه اتفاقات زندگی ما حاصل و نتیجه ی بازتاب باورهای ماست در ادامه با مهمترین عواملی که می تواند به ما کمک کند چگونه کنترل زندگی خود را در دست بگیریم خواهیم پرداخت.

ایجاد باورهای مثبت با تلقینات مثبت

اگر می دانستید که تلقینات و جملاتی که روزانه در زندگی خود به کار می بریم تا چه اندازه به ایجاد باورها تاثیر گذارند حتما تمام تمرکز خود را روی کلماتی که روزانه به کار می بردید به کار می می بستید. بعنوان مثال شما می توانید به جای این باور که من اصلا شانس ندارم می توانید به خود این چنین تلقین کنید من همواره در بهترین زمان و بهترین مکان برای کسب موفقیت  قرار دارم.با تکرار این تلقینات به مرور باورهای مثبت در شما ایجاد شده و در نهایت ناخودآگاه شما کنترل زندگی را در دست می گیرد و بنا به دستور شما عمل خواهد کرد.

باورهای محدود خود را شناسایی کنید

همانطور که در بالا توضیح دادیم که چگونه باورهای مثبت را در خود ایجاد کنیم نوبت به آن می رسد که باورهای محدود خود را شناسایی کنید و با باورها و تلقینات صحیحی جایگزین کنید. در اینجا به چند باور مخرب اشاره می کنیم:

  • باور مخرب=>  پول باعث می شود که از خدا دور شوم  باور جایگزین=> پول باعث می شود من با کمک و بخشش به خدا بیشتر نزدیک شوم 
  • باور مخرب=> سنگ بزرگ نشانه نزدنه باور جایگزین=>هرچه هدف من بزرگتر باشد به معنای این است که تکامل خود را به همان اندازه طی کرده ام
  • باور مخرب=> فلانی شانس دارد و گرنه ممکن نیست او به جای برسد باور جایگزین=> او مزد زحمات و باورهای خود را الان می بینید

به توانایی های خود باور و ایمان داشته باشید

افرادی که کنترل زندگی خویش را در دست ندارند اصولا افرادی هستند که به توانایی خود باور ندارند به جرات می توان گفت آنها منفی نگرهایی هستند که قصد ریسک ندارند و اعلب اینگونه فکر می کنند چون افرادی هستند که از آنها با هوش ترند پس بهتر است وقت خود را تلف نکنند یعنی باز هم اجازه داده اند عوامل بیرونی در زندگی آنها نقش ایفا کنند.

 به جای باید به خود بگویند که من توانایی لازم برای انجام هر کاری را دارم فقط نیازمند برنامه ریزی درست و ایجاد عادت های صحیح دارم اگر دیگران توانسته اند به هدفی که من می خواهم برسند پس من هم می توانم.

اجازه ندهید افکار منفی احساس شما را نابود کنند

زمانی که افکار منفی به سراغ شما می آیند سریعا می خواهد احساسات شما را جریحه دار کنند هنگامی که احساسات شما هم جریحه دار می شوند شما احساس ناکامی و سرخوردگی می کنید و به این نتیجه می رسید کنترل زندگی از دسترس شما خارج شده است.بهترین راه مقابله ، این است که اجازه ندهید افکار منفی کنترل را در دست بگیرد (برای مطالعه مقاله افکار منفی و تکنیک های عملی برای رهایی از افکار منفی <= اینجا کلیک کنید )

موفقیت های گذشته خود را لیست کنید

افرادی که فکر می کنند کنترل زندگی خود را در دست ندارند در واقع این ویژگی را دارند که موفقیت های گذشته خود را فراموش کرده اند و به این نکته فکر نمی کنند که چگونه با موفقیت در گذشته توانسته اند کنترل زندگی را در دست بگیرند.

 همین الان شما یک قلم و کاغذ بردارید و هر موفقیتی که به ذهنتان می رسد را بنویسید از نمره گرفتن در یک درس سخت تا گرفتن گواهینامه و قبولی در دانشگاه و … بله اکنون برایتان آنها موفقیت نیستند چون به آنها رسیده اید و برایتان مهم نیست اما اگر به حس و حالی که در آن زمان به سراغتان آمد فکر کنید به این نکته پی می برید تا چه اندازه مهم است که موفقیت های گذشته را بنویسید تا باور پذیری شما مبنی بر اینکه در گذشته کنترل زندگی کاملا در دست شما بوده است پس اکنون هم می توان این کنترل را در دست گرفت و زندگی فوق العاده ای را برای خود ساخت.

اشتراک گذاری

حتما ببینید

در صورت نیاز ،کجا به دنبال انگیزه میگردید؟

در صورت نیاز ،کجا به دنبال انگیزه میگردید؟

انگیزه چیزیست که همه ما برای ادامه مسیرمون در زندگی به آن نیاز داریم . اما به راستی چطور اونو پیدا میکنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *