زندگینامه لیونل مسی / موفقیت ایران
زندگینامه لیونل مسی / موفقیت ایران

زندگینامه لیونل مسی

پشت انسان های بزرگ همیشه یک چیز وجود دارد. شاید خدا را اول به ذهنمام برسد اما خدا خیلی بزرگتر از این حرفا است. می خواهیم داستمان را زمینی کنیم. پشت موفقیت های لیونل مسی یک پیرزن قرار دارد، کسی که در روز های نا امیدی لیونل پشتش بود و دستش را گرفت. مادربزرگ مهربانی که معروف نبود ولی معروف شد، مرد نبود اما مرد شد، آسمانی نبود که آسمانی شد.

روبه سوی مادربزرگ، جایی در آسمان

لیونل آندرس مسی متولد 24 جون 1987 است، وی مهاجم تیم فوتبال بارسلونا و کاپیتان تیم ملی آرزانتین است و خیلی ها او را بهترین بازیکن جهان می دانند. لیونل مسی تنها بازیکنی است که پنج بار توپ طلا را برنده شده است که چهار بار آن پشت سر هم در سال های 2009، 2010، 2011 و 2012 بوده است و دیگری متعلق به سال 2015 می باشد. همچنین وی سه کفش طلا اروپا را برده است. او به همراه بارسلونا 7 بار قهرمان لالیگا شده است و 4 بار لیگ قهرمانان اروپا را برده است. او در کتاب گینس رکورد هایی چون بیشترین تعداد گل در لالیگا و بیشترین گل در یک فصل لالیگا با 50 گل و بیشترین گل در یکسال میلادی را با 91 گل و بیشترین گل در یک مسابقه لیگ قهرمانان با 5 گل دارد.

با تیم ملی آرژانتین وی در 6 تورنمنت مهم حضور داشته است و در رده های پایه  وی قهرمان جام جهانی 2005 و آقای گل و بهترین بازیکن آن تورنمنت شده است. وی همچنین برنده مدال طلا المپیک 2008 با تیم ملی آرژانتین نیز است. او در آگوست 2005 برای تیم ملی آرژانتین به میدان رفت و به عنوان جوانترین بازیکن و گلزن آرژانتین تاریخ جام های جهانی آرژانتین تبدیل شد. او کاپیتان تیم ملی آرژانتین در جام جهانی 2014 شد و با آرژانتین به فینال جام جهانی 2014 در خاک برزیل رسید و همچنین سال بعد از جام جهانی با تیم ملی به فینال کوپا آمریکا 2015 در شیلی رسید ولی در هر دو عنوان دوم را کسب کرد. او در هردو تورنمنت به عنوان بهترین بازیکن شناخته شد.

ابتدا زندگی

لیونل مسی در شهر روزاریو در ایالت سانتا فه آرژانتین متولد و فرزند سوم خورخه مسی، مدیر یک شرکت تولید استیل و سلیا کوکتینی، کارمند یک شرکت تولیدی است. از طرف خانواده پدری وی اسپانیایی و ایتالیایی است و جدش از مارخه به کاتالونیا مهاجرت کردند و از طرف خانواده مادری وی ایتالیایی است. 

در سن 4 سالگی به باشگاه محلی گراندولی پیوست، تیمی که توسط پدرش هدایت می شد. مادربزرگش سلیا همراه و مشوق همیشگی وی در تمرینات و مسابقات بود. مرگ سلیا اثر بزرگی بر زندگی لیونل داشت. سلیا کمی بعد از تولد 11 سالگی مسی درگذشت. مسی بعد از آن زدن گل هایش را با اشاره کردن به آسمان با مادربزرگ فقیدش جشن می گیرد.

او طرفدار دو آتیشه نیولز الدبویز روزاریو است و در سن 6 سالگی به این تیم پیوست و در طول شش سال حضورش در این تیم بیش از 500 گل به ثمر رساند و لقب ماشین 87 را به او دادند. اما در سن 10 سالگی با تشخیص مشکل هورمونی او، فوتبال حرفه ایش در آستانه پایان قرار گرفت و بیمه پدرش تنها دو سال از طول درمان او را پرداخت می کرد. هزینه درمان او ماهی 1000 دلار بود. در ابتد باشگاه  نیولز قبول کرد این مبلغ را پرداخت کند اما بعد از مدتی زیر آن زد.

خانواده مسی، بستگانی در کاتالونیا داشتند و آن ها ترتیبی دادند در مدت آزمایشی در تیم بارسلونا تمرین کند. در سپتامبر 2000 این آزمایش انجام شد. کارلوس رکساچ مدیر تیم های بارسلونا تصمیم گرفت با او قرارداد امضا کند اما چون در آن سال ها قرارداد بستن با بازیکنان کم سن خارجی مرسوم نبود، مدیران باشگاه تعلل کردند. در 14 دسامبر 2000 بعد از کش و قوس ها فراوان، کارلوس رکساچ در حالی که کاغذی در دسترسش نبود، قرارداد مسی را بر روی دستمال کاغذی نوشت و در فبریه سال بعد خانواده مسی به خانه ای در نزدیکی ورزشگاه محل تمرین بارسلونا نقل مکان کردند. 

در فصل اول به خاطر مشکلات نقل و انتقالات در بازی های دوستانه به میدان رفت. در تمرینات آنقدر ساکت بود که همهگان فکر می کردند او لال است. مشکل دیگر وی دوری از مادرش و خواهر و برادرش بود که به روزاریو برگشته بودند و او با پدرش در کاتالان ماندگار شده بود. در فصل بعد با حل شدن مشکلات به عنوان بازیکن در کنار فابرگاس و پیکه در لاماسیا به میدان رفت و در 30 بازی 36 گل زد و آقای گل شد. در آخر فصل پیشنهادی از آرسنال داشت، پیکه و فابرگاس به مقصد انگلستان تیم را ترک کردند اما مسی ماندگار شد چون باید ماندگار می شد.

بارسلونا

از سال 2003 در مقاطع مختلفی به تیم اصلی دعوت شد. اولین بازی اش را در سن 16 سال 4 ماه و 23 روزگی در مقابل پورتو خوزه مورینیو انجام داد. او به همراه چند بازیکن دیگر به تیم اصلی فراخوانده شده بودند. بعد از اولین جلسه تمرینی اش با تیم اصلی رونالدینیو به بازیکنان دیگر گفت این پسر 16 ساله روزی از او هم بهتر خواهد شد. رونالدینیو با مسی دوست شد و به او برادر کوچک می گفت. او به تیم جوانان باشگاه کمک کرد و این تیم را از سقوط نجات داد و بعد از اولین قرارداد حرفه ای اش را ثبت کرد. او قراردادی امضا کرد که مبلغ فسخش 30 میلیون یورو بود و هفته بعد با بازی در دسته دوم اسپانیا به 80 میلیون یورو نیز افزایش یافت.

در تمرینات بیشتر بر روی تقویت عضلاتش کار می کرد چرا که بازیکنان دیگر از او بلند تر و قوی تر بودند. در آخر فصل در تمام رقابت هایی که به میدان رفت 36 گل به ثمر رساند. در فصل 05-2004 او به مهمترین بازیکن تیم رزرو تبدیل شد و تنی چند از بازیکنان تیم اصلی از فرانک رایکارد، سرمربی وقت بارسلونا خواستند مسی را به تیم اصلی بیاورد. رایکارد مسی را به تیم اصلی آورد و او را در سمت راست زمین قرار داد. اولین بازی اش را در 16 اکتبر در مقابل اسپانیول انجام داد و در دقیقه 82 وارد زمین شد. به عنوان بازیکن تعویضی حدود 77 دقیقه در 9 بازی برای بارسلونا بازی کرد از جمله بازی در مقابل شاختار در لیگ قهرمانان. در 1 می 2005 روی پاس رونالدینیو اولین گلش را به ثمر رساند و در آن زمان به جوانترین بازیکن گلزن بارسلونا تبدیل شد.

زندگینامه لیونل مسی / موفقیت ایران

از سال 2005 تا 2008

در تولد 18 سالگی اش اولین قراردادش را با تیم اصلی امضا کرد و مبغ فسخ قراردادش به 150 میلیون یورو رسید. این قرارداد تا سال 2010 بود. بعد از بازی درخشان در مقابل یوونتوس فابیو کاپلو، کاپلو خواستار انتقال قرضی وی شد و بعد از آن اینتر خواهان به خدمت گرفتن مسی شد اما بارسلونا موافقت نکرد و قرارداد مسی را تا سال 2014 تمدید کرد.

او در ابتدا شماره 19 را بر تن کرد و پس از مدتی خودش را به عنوان وینگر راست اصلی تیم جا انداخت و به همراه اتوئو و رونالدینیو مثلث مرگبار بارسلونا را شکل داد. او در بازی های زیادی به میدان رفت از جمله در اولین ال کلاسیکو اش در 19 نوامبر. او  در مسابقات لیگ قهرمانان هم حضور داشت ولی در بازی در مقابل چلسی مصدوم شد و تا فینال مسابقات نتواسنت بازی کند. در فینال هم فرصت حضور در بازی را نیافت و بعد از قهرمانی به خاطر اینکه بازی نکرده بود در جشن قهرمانی تیم شرکت نکرد. در فصل 07-2006 خودش را به عنوان یکی از بهترین های جهان مطرح کرد اما در آن فصل به مصدومیتی سه ماهه از میادین دور شد. در مارچ 2007 اولین هتریکش در کلاسیکو را ثبت کرد.

در آن روز ها خیلی ها او را با مارادونا مقایسه می کردند و او با گل هایی که شبیه مارادونا به ثمر رساند نشان داد شبیه مارادونا است. گل بازی در مقابل ختافه در کوپا دل ری که توپ را از میانه زمین برداشت  و  60 متر را طی کرد و همه را دریبل زد و توپ را وارد دروازه کرد همه را یاد گل قرن، گل مارادونا در یک چهارم جام جهانی 1986 انداخت. سه هفته بعد او در لیگ گلی به اسپانیول با دست زد که همه را یاد گل مارادونا به انگلستان انداخت. گل دست خدا مارادونا.

با افت رونالدینیو او در 20 سالگی به ستاره اصلی تیم تبدیل شد و در سال 2007 به عنوان سومین بازیکن برتر دنیا بعد از کاکا و رونالدو انتخاب شد.

 

فصل 2008/09

بعد از دو فصل ناکامی، ریکارد از تیم رفته بود و رونالدینیو نیز بارسا را ترک کرده بود. مسی از مصدومیت ناحیه ماهیچه رنج می برد و شماره 10 را بر تن کرده بود. او در 51 بازی فصل موفق شد 38 گل به ثمر برساند. او به همراه اتوئو و هانری بیش از 100 گل به ثمر رساندند. در پایان سال بعد از رونالدو دومین بازیکن برتر سال شد.

او تحت رهبری گواردیولا هم در گوش راست بازی می کرد و در حین بازی به تو می زد. او در الکلاسیکو معروف 6 بر 2 هتریک کرد. او در لیگ قهرمانان با 9 گل آقای گل شد و رکورد جوانترین آقای گل را کسب کرد. او که در ابتدا فصل دستمزدش به 7.8 میلیون یورو رسیده بود در بازی فینال لیگ قهرمانان اروپا گل دوم بازی را با سر به فن در سار زد و آن خوشحالی معروف با کفشش را انجام داد.

پس از درخشش و کسب سه گانه، بارسلونا قرارداد مسی را تا سال 2016 تمدید کرد و رقم فسخ قرارداد او را به 250 میلیون یورو رساند. در همین حال دستمزدش به 12 میلیون یورو در سال رسید. مسی در 22 سالگی به اکثریت آرا توپ طلا را برای اولین بار برنده شد.

زندگینامه لیونل مسی / موفقیت ایران

فصل 2010/11

او از بازی در پست وینگر راست ناراضی بود و بد کار می کرد و گواردیولا از  او در پست شماره نه کاذب استفاده کرد و آمار گلزنی اش به شدت بالا رفت و در تمام مسابقات 47 گل به ثمر رساند و با رکورد رونالدو (برزیلی) در سال 97-1996 برابری کرد. هر چند بارسلونا در نیمه نهایی لیگ قهرمانان 2010 حذف شد اما مسی با 8 گل برای دومین سال پیاپی آقای گل شد و در آخر فصل با 34 گل کفش طلا اروپا را نیز برد. در سال 2010 و 2011 مسی بازهم توپ طلا را برنده شد. مسی در فصل 2011 با زدن 31 گل و دادن 18 پاس گل آقای گل لالیگا شد. بارسلونا به فینال لیگ قهرمانان 2011 رسید و در ومبلی لندن به مصاف یونایتد رفت و مسی بازهم گره گشا بود و گل دو را به ثمر رساند (بارسلونا در فینال با نتیجه 3 بر یک منچستر یونایتد را شکست داد) و در پایان مسی با 12 گل برای سومین سال پیاپی آقای گل لیگ قهرمانان اروپا شد. در پایان فصل مسی در مجموع 53 گل زد و 23 پاس گل داد. و به اولین بازیکن بارسلونا تبدیل شد که بیش از 50 گل در یک فصل زده است.

در فصل بعد مسی 73 گل به ثمر رساند و 29 پاس گل داد و رکوردی خارق العاده ثبت کرد. او در فینال جام باشگاه های جهان دو گل به سانتوس زد و به عنوان بهترین بازیکن تورنمنت انتخاب شد. در پایان سال برای سومین بار توپ طلا را برنده شد و به چهارمین بازیکنی تبدیل شد که موفق شده است این عنوان را سه بار برنده شود.

از سال 2012 تا 2015

در این سال مسی رکورد های زیادی را ثبت و جابه جا کرد. در 7 مارچ دو هفته بعد از آنکه در مقابل والنسیا چهار گل زد در مرجله یک هشتم در مقابل لورکوزن 5 گل زد و رکورد بیشترین گل در یک بازی لیگ قهرمانان را به نام خود ثبت کرد. در پایان به عنوان بهترین پاسور با 5 پاس گل انتخاب شد و با 14 گل آقای گل شد و رکورد خوزه آلتافینی را شکست. در 20 مارچ با هتریک در مقابل گرانادا رکورد سزار رودرگیوئز را که 57 سال پا برجا بود را با رد شدن از 232 گل در بارسلونا شکست. او در انتها فصل با رکورد خیره کننده 50گل آقای لالیگا و اروپا شد و 73 گل او در تمامی مسابقات رکورد 67 گل گرد مولر در سال 73-1972 را شکست.   در فصل بعد تیتو ویلانووا اولین مربی او در لاماسیا سرمربی تیم شد. مسی در آن فصل کمک زیادی به بارسلونا کرد و با دو گلی که در مقابل بتیس به ثمر رساند رکورد 190 گل سزار رودریگوئز برای بارسلونا در لالیگا را شکست. او در ادامه فصل رکورد 40 ساله گرد مولر که 85 گل در یک سال میلادی به ثمر رسانده بود را با 91 گل شکست و این رکورد 40 ساله را به نام خود ثبت کرد. در پایان سال برای چهارمین بار توپ طلا را برد و به تنها نفری تبدیل شد که این توپ را چهار بار ربوده است.

 

وی در فصل 2013/14 ناکامی های زیادی را تجربه کرد. بارسلونا در آن سال به هیچ مقامی دست نیافت و همین موضوع یاعث شد تا وی فصلی بد را پشت سر بگذارد، فصلی که در انتها با اخراج تاتا مارتینو همراه شد.

 

اما در فصل 2014/15 بر خلاف فصل گذشته مسی فصلی پر از افتخار و رکورد شکنی را کسب کرد.لوئیس انریکه در این فصل هدایت بارسلونا را بر عهده گرفت و پس از گذشت تنها چند هفته از رقابت های لالیگا حواشی زیادی برای انریکه و مسی از سوی رسانه ها پدید آمد. برخی از رسانه های که اغلب بر ضد بارسا بودند، معتقد بودند که مسی با انریکه مشکل دارد و نمی تواند بازی همیشگی خودش را انجام دهد. این شایعات برای مدت دو هفته از سوی هیچ یک تکذیب یا تایید نشد تا اینکه مسی در یکی از کنفرانس های خبری خود به تمامی این شایعات پایان داد.

 

لیونل مسی در هفته دوازدهم رقابت های لالیگا اسپانیا در فصل 2014/15، با ثمر رساندن 3 گل مقابل سویا رکورد گلزنی در تاریخ لالیگا را جابجا کرد. تلمو زارا ستاره افسانه ای باشگاه اتلتیک بیلبائو پیش از این با به ثمر رساندن 251 گل رکورددار بود. لیونل مسی تا تاریخ 24 نوامبر سال 2014، 253 گل برای بارسلونا در لالیگا به ثمر رسانده است و خود را به عنوان بهترین گلزن این رقابت ها معرفی کرده است که بعید است تا سالیان سالها کسی بتواند رکورد او را بشکند. شاید هم این رکورد برای او جاودانه شود. مسی پس از این رکورد شکنی به بارسلونا در کسب 3 گانه ای دیگر تلاش زیادی کرد. بازی های درخشان وی در این فصل، قهرمانی در لالیگا، لیگ قهرمانان و کوپادل ری را به همراه داشت. از جمله بازی درخشانش در مقابل بایرن مونیخ و یوونتوس در نیمه نهایی و فینال لیگ قهرمانان اروپا. وی تنها پس از 5 روز از قهرمانی در لیگ قهرمانان راهی کشور شیلی شد تا تیم ملی کشورش را در رقابت های کوپا آمریکا همراهی کند که در پایان با نایب قهرمانی او همراه شد.

زندگینامه لیونل مسی / موفقیت ایران

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطر آنچنان که لازم است.

پیش از شروع فصل2015/16 اتحادیه فوتبال اروپا (یوفا) لیونل مسی را از میان کریستیانو رونالدو و سوارز به عنولن بهترین بازیکن سال اروپا انتخاب کرد. مسی با کسب این جایزه پر افتخارترین بازیکن اروپا در کسب این عنوان شد. لیونل مسی با کسب 49 رای نفر اول شد و لوییز سوارز با کسب 3 رای و کریستیانو رونالدو با کسب 2 رای به ترتیب در رده های دوم و سوم قرار گرفتند.

پس از دریافت این جایزه، فصل 16-2015 برای مسی با موفقیت و ناکامی همراه شد. بارسلونا در دیدار سوپر جام اروپا با نتیجه 5 بر 4 سویا را شکست داد و موفق شد این جام را هم کسب کند. مسی در آن بازی دو بار از روی ضربه ایستگاهی برای تیمش گلزنی کرد. اما ناکامی برای او در دیدار سوپر جام اروپا رقم خورد. بارسلونا در دو دیدار رفت و برگشت این جام با نتیجه عجیب 5 بر 1 شکست خود و دست مسی و یارانش از کسب جام کوتاه ماند.

لیونل مسی در هفته ششم این فصل از رقابت های لالیگا اسپانیا در دقیقه 4 دیدار با لاس پالماس از ناحیه لیگامنت زانو دچار مصدومیت شد و پس از انجام تست های پزشکی این بازیکن برای مدت 2 ماه از میادین به دور ماند. این در شرایطی بود که بارسلونا حال روز خوبی نداشت و نتایج ضعیف و پیروزی های دشواری را کسب می کرد.

این فوق ستاره آرژانتینی در مراسم توپ طلای سال 2015 با کسب 41.33 رای پنجمین توپ طلایش  را کسب کرد. وی برای کسب این جایزه با کریستیانو رونالدو و نیمار رقابت می کرد.  مسی در سال 2015 در مجموع دیدار های باشگاهی و ملی 61 بار به میدان رفت و 52 گل به ثمر رساند. به طور میانگین مسی در هر بازی 0.85 گل به ثمر رسانده است. ضمن اینکه این بازیکن بازیساز در 61 بازی خود 26 پاس گل به هم تیمی هایش داده است.  وی در تیم بارسلونا هم 53 بار به میدان رفته است که 48 گل به ثمر رسانده و با پیراهن تیم ملی آرژانتین 8 بار به میدان رفته است و 4 گل به ثبت رسانده است.  مسی در سال 2015 سه بار در مقابل تیم های دپورتیو لاکرونیا، لوانته و رایو وایکانو هتریک کرده است. وی همچنین 12 ضربه پنالتی زده است که 8 ضربه آن به گل تبدیل شده.  

رده ملی

در رده ملی او قادر بود برای تیم های ملی اسپانیا و آرژنتین به میدان برود اما پیشنهاد ماتادور ها را رد کرn و برای تیم ملی آرژانتین به میدان رفت. او در تیم ملی زیر 20 سال آرژانتین عضویت داشت. او در سال 2005 یکی از اعضای تیم ملی جوانان آرژانتین در جام جهانی جوانان بود که در هلند قهرمان آن مسابقات شده‌بودند. او در آن مسابقات بهترین بازیکن و هم‌چنین بهترین گلزن شد.

مسی اولین بازی خودش را در رده بزرگسالان مقابل تیم ملی مجارستان زمانی که 18 سال داشت در 17 اوت 2005 انجام داد. او در دقیقه 63 به زمین بازی آمد ولی داور بازی، مارکوس مرک او را در دقیقه 65 به‌خاطر ضربه زدن به مدافع مجارستان، ویلموش وانکزاک از زمین بازی اخراج کرد. هر چند مدافع مجارستان پیراهن مسی را می‌کشید. این تصمیم بحث برانگیز بود و مارادونا نیز ادعا کرد که این تصمیم داور از پیش برنامه‌ریزی شده بود. مسی دوباره در روز 3 سپتامبر در بازی با پاراگوئه در مقدماتی جام جهانی آلمان در ترکیب تیم قرار گرفت و در نهایت بازی با نتیجه 1-0 به سود آرژانتین به پایان رسید. او پیش از این بازی گفته بود: مدت حضورم در بازی اول بسیار کوتاه بود، این بازی برای من بازی اول محسوب می‌شود.

او دومین بازی خود را برای آرژانتین در برابر پرو انجام داد. پس از این بازی، پکرمن، سرمربی وقت آرژانتین، مسی را «جواهر» نامید.

کوپا آمریکا 2007

مسی اولین بازی‌اش را در کوپا آمریکا در سال 2007 در مقابل ایالات متحده آمریکا انجام داد، در بازی‌ای که آرژانتین با نتیجهٔ ۴-1 بر حریفش چیره شد. در آن بازی، مسی توانایی‌های خود را در نقش بازی‌ساز نشان داد؛ او یک پاس گل داد که توسط هرنان کرسپو تبدیل به گل شد و نیز چندین شوت در چارچوب زد. توز در دقیقهٔ 79 به بازی آمد و جای مسی را در زمین بازی گرفت و چند دقیقهٔ بعد او نیز موفق به گلزنی شد.

المپیک تابستانی 2008

مسی از حضور در بازی‌های آرژانتین در المپیک تابستانی 2008 منع شده‌بود. بارسلونا با مشورت با مربی تازه منصوب‌شده، پپ گواردیولا، اجازه داد که مسی بتواند تیم کشورش را در المپیک همراهی کند. او به تیم ملی المپیک کشورش ملحق شد و توانست گل اول بازی با تیم ملی ساحل عاج را در بازی‌ای که 2-1 به سود آرژانتین به پایان رسیده‌بود به ثمر برساند. او در بازی با هلند هم گل اول بازی را به ثمر رساند و پاس گل دوم را هم به آنخل دی ماریا داد. آن بازی نیز در نهایت در پایان وقت اضافه 2-1 به سود آرژانتین به پایان رسید. مسی باز هم در مرحله نیمه نهایی بهترین بازیکن میدان لقب گرفت. در دیداری که تیم کشورش با 3 گل مقابل برزیل پیروز شد و توانست به دیدار فینال راه پیدا کند. مسی با دادن پاس گل به دی ماریا باعث شد که تیمش در دیدار فینال نیز 1-0 بازی را از نیجریه ببرد و تیم آرژانتین قهرمان آن مسابقات شود.

مسی در جام جهانی 2010 کاپیتان تیم ملی آرژانتین بود و علی رغم بازی های خوب آرژانتین و ضعیف مسی، آرژانتین در مرحله یک هشتم با شکست 4 بر در مقابل آلمان حذف شد تا مسی نتواند خودش را به رکورد های مارادونا در تیم ملی برساند. در طول چهار سال تا جام جهانی بعد مسی بازی های متوسطی را از خود در تیم ملی ارائه داد و برخی او را به کم کاری متهم کردند. در کوپا سال 2011 که در آرژانتین برگزار شد به همراه آرژانتین نتایج خوبی کسب نکرد و به اروگوئه قهرمان مسابقات باخت و حذف شد. مهمترین اتفاق در رده ملی برای مسی به جام جهانی 2014 می رسد جایی که با شکست تمامی حریفان با آلبی سالسته روانه فینال مسابقات شد اما بازهم طالع نحس آلمان جلوی لیونل مسی را گرفت و مسی علی رغم اینکه بهترین بازیکن تورنمنت شد نتوانست با آرژانتین قهرمان جهان شود. درست یکسال بعد در مسابقات کوپا 2015 شیلی مسی بازهم به همراه آلبی سالسته به فینال رسید اما سیه روزی های مسی در تیم ملی تمامی نداشت و آرژانتین در ضربات پنالتی مغلوب شیلی میزبان شد.

زندگینامه لیونل مسی / موفقیت ایران

لیونل مسی در هفته دوازدهم رقابت های لالیگا اسپانیا در فصل 2014/15، با ثمر رساندن 3 گل مقابل سویا رکورد گلزنی در تاریخ لالیگا را جابجا کرد. تلمو زارا ستاره افسانه ای باشگاه اتلتیک بیلبائو پیش از این با به ثمر رساندن 251 گل رکورددار بود. لیونل مسی تا تاریخ 24 نوامبر سال 2014، 253 گل برای بارسلونا در لالیگا به ثمر رسانده است و خود را به عنوان بهترین گلزن این رقابت ها معرفی کرده است که بعید است تا سالیان سالها کسی بتواند رکورد او را بشکند. شاید هم این رکورد برای او جاودانه شود.

رکورد های خارق العاده مسی

لیونل مسی رکورد های دست نیافتنی و خارق العاده زیادی زده است. مسی آنقدر رکورد در گینس ثبت کرده که یک خبرنگار اسپانیایی گم شدن کتاب های گینس در کتابخانه ها را به او ربط داده! ارتباط گم شدن کتاب‌های گینس با لیونل مسی مسی در جدیدترین رکورد خود تا کنون هجده بازی پی در پی گل زده که رکودی بی سابقه و بی نظیر می باشد.

هفدهم اکتبر سال 2004 یک جوان آرژانتینی در بازی بارسلونا مقابل اسپانیول به جای دکو وارد میدان شد. نام او لیونل مسی بود که این دیدار در واقع آغازی بر دوران تکرار نشدنی او در دنیای فوتبال بوده است. این روزها این ابر ستاره دنیای فوتبال حضور ده سالگی خود در بارسلونا را جشن می گیرد، به همین دلیل این یادداشت ده لحظه باشکوه و به یاد ماندنی از حضور ده ساله وی در بارسلونا را مرور خواهد نمود.

10- اولین گل مسی برای بارسا

مسی برای به ثمر رساندن اولین گل خود برای بارسا نیاز به بیش از شش ماه زمان داشت. در ماه می سال 2005 و در بازی مقابل آلباسته موفق به ثمر رساندن اولین گل خود در بارسا شد، وی این گل را به زیبایی هر چه تمام تر از روی پاس رونالدینیو به ثمر رساند.

9- زدن پنج گل به بایرلورکوزن

در دیداری از مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در ماه مارس سال 2012، لیونل مسی در پیروزی 7:1 مقابل بایرلورکوزن شگفتی ساز شد و توانست پنج گل به ثمر رساند. کارلوس پویول در این خصوص پس از بازی گفت:”برای مسی کار ساده ای بود، چون او خدای فوتبال است. “

8- گل زنی با ضربه سر در فینال لیگ قهرمانان

مسی با قدی به اندازه تنها 1. 69 متر در بازی نهایی لیگ قهرمانان اروپا در سال 2009 مقابل منچستریونایتد تاریخ ساز شد و توانست با ضربه سر دروازه منچستریونایتد بزرگ را باز نماید و زمینه ساز قهرمانی تیمش در رقابت های لیگ قهرمانان آن سال گردد.

7- زدن چهار گل به آرسنال

بارسلونا در مرحله یک هشتم نهایی از لیگ قهرمانان اروپا مقابل آرسنالی صف آرایی نمود و ابتدا توپچی ها با یک گل موفق به پیش افتادن از حریف خود شدند، اما در ادامه لیونل مسی موفق به زدن چهار گل شد تا شاگردان ونگر موفق به صعود به مرحله بعد نشوند.

6- هت تریک مقابل رئال مادرید

در ماه مارس سال 2007 مسی در بازی مقابل رئال مادرید ناجی تیمش شد. در تساوس 3:3 مقابل رقیب بزرگ، لیونل مسی نوزده ساله موفق به ثمر رساندن هر سه گل تیمش شد.

5- برد پر گل مقابل رئال مادرید

پیروزی 5:0 مقابل رئال مادرید در نوامبر سال 2010 یکی از بزرگترین تحقیرهای مادریدی ها در تاریخ رقابت های الکلاسیکو می باشد. اگر چه در دیدار مقابل شاگردان خوزه مورینیو، مسی خود موفق به گل زنی نشد، اما با عملکرد درخشان خود در این دیدار و ارسال دو پاس گل نقشی تعیین کننده در پیروزی پر گل بارسا داشت.

4- گل قهرمانی

در دیدار پایانی رقابت های لیگ قهرمانان اروپای سال 2011، بارسلونا باز هم به مصاف منچستریونایتد رفت. لیونل مسی بی تردید بهترین بازیکن میدان بود و توانست گل پیروزی بخش تیمش را از روی یک حرکت انفرادی به ثمر رساند.

3- زدن دو گل در برنابئو

در دیدار نیمه نهایی رقابت های لیگ قهرمانان اروپا در سال 2011، دو تیم رئال مادرید و بارسلونا به مصاف هم رفتند، در این دیدار که مادریدی ها میزبان آن بودند لیونل مسی با زدن دو گل تماشاگران حاضر در استادیوم برنابئو را به سکوت واداشت و مقدمات صعود تیمش به دیدار نهایی را فراهم نمود.

2- بهتر از گرد مولر افسانه ای

در سال 2012 لیونل مسی موفق به ثمر رساندن 91 گل در یک فصل از رقابت های فوتبال شد و به این ترتیب رکورد گرد کولر اسطوره فوتبال آلمان و باشگاه بایرن مونیخ در این زمینه را از آن خود نمود.

1-گل مارادونایی

در آپریل سال 2007 و در دیدار مقابل ختافه لیونل مسی موفق به ثمر رساندن زیباترین گل خود شد. وی با انجام یک حرکت انفرادی از زمین خودی و جا گذاشتن مدافعین و حتی دروازه بان ختافه موفق به گشودن دروزاه حریف شد. این گل بسیار شبیه به گلی بود که دیگو مارادونا در جام جهانی 1986 وارد دروزاه پیتر شیلتون سنگربان تیم ملی انگلیس نموده بود.

شایعهٔ مرگ مسی

در روز 27 مهٔ 2012، توییتی از سوی شبکه فاکس اسپورتز  آمریکا تنها برای 55 ثانیه در صفحهٔ اختصاصی این شبکه در توییتر قرار گرفت که خبر مرگ مسی را اعلام کرد.

زندگینامه لیونل مسی / موفقیت ایران

افتخارات فردی

 • بهترین گلزن لالیگا اسپانیا (259 گل – تا تاریخ 13 ژانویه 2016)
 • بهترین بازیکن جوان جهان (2006، 2007 و 2008)
 • بهترین گلزن جام جهانی زیر بیست سال (2005)
 • بهترین بازیکن جام جهانی زیر بیست سال (2005)
 • بهترین بازیکن لالیگا (2009/ 2010 ، 2011/2012، 2014/2015)
 • بهترین گلزن لالیگا (2014/2015)
 • بهترین گلزن لالیگا (2010 و 2012)
 • کفش طلای اروپا (2010 و 2012 و 2013)
 • بهترین بازیکن اروپا: (2011 و 2015)
 • توپ طلای جهان (2009، 2010، 2011 ، 2012 و 2015)
 • بهترین گلزن لیگ قهرمانان اروپا (2009،2010، 2011 ، 2012)
 • بهترین گلزن تاریخ باشگاه بارسلونا
 • زدن بیشترین گل در یک سال با 91 گل
 • جایزه آلفردو دی استفانو: (2009، 2010 و 2011)

افتخارات تیمی

 • قهرمانی در رقابت های فوتبال زیر بیست سال جهان (2005)
 • قهرمانی در سوپرجام اروپا: 2009, 2011, 2015
 • قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا: 2005–06, 2008–09, 2010–11, 2014–15
 • قهرمانی در لالیگای اسپانیا: 2004–05, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2012–13, 2014–15
 • قهرمانی در سوپر جام اسپانیا: 2005, 2006, 2009, 2010, 2011, 2013
 • قهرمانی در کوپا دل ری: 2008–09, 2011–12, 2014–15 – 16-2017
 • قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان: 2009, 2011، 2015
اشتراک گذاری

حتما ببینید

ساتیا نادلا

زندگینامه ساتیا نادلا

ساتیا نادلا، مهندس هندی تبار موفق و سومین مدیرعامل شرکت مایکروسافت بعد از بیل گیتس و استیو بالمر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *