قدرت تلقین و باور

تلقین چیست و تاثیر آن بر زندگی ما ؟

دیدن زجر کشیدن دیگران (مخصوصا کسی که برایتان مهم است) هولناک و ناراحت‌کننده است (مخصوصا اگر از چیزی زجر بکشند که برای شما ناشناخته باشد). اما برای 6.5 میلیون نفر ایرانی که دچار اختلالات عصبی (psychiatric disorders) هستند، عصبی شدن، ناراحتی، نگرانی، حمله‌ی عصبی و حتی تشنج بخش‌های جدانشدنی زندگی هستند. همان‌طور که زندگی‌ افراد با هم متفاوت است، تجربه‌ای هم که از اضطراب دارند متفاوت است. به همین دلیل شاید راهکاری که برای یکی مؤثر واقع شود، برای دیگری کاملا بی‌فایده باشد.

اضطراب همیشه بخشی از زندگی من بوده و هست. همیشه می‌خواستم همه چیز را تحت کنترل خودم داشته باشم ولی این‌که نمی‌توانستم همه چیز را پیش‌بینی کنم – و برایشان برنامه‌ریزی کنم – باعث اضطرابم می‌شد

در سال‌هایی که با اضطراب زندگی کردم، درس‌های زیادی گرفتم که مهم‌ترین‌شان این است: این خودِ ما هستیم که در مورد درمان بیماری‌مان تصمیم می‌گیریم. نوشداروی شما هر چه باشد، چه جلسات روانشناسی، چه یوگا، چه تمدد اعصاب یا دارودرمانی (یا ترکیبی از آن‌ها) فقط روشی که منحصرا مناسب شماست، باعث سلامتی‌تان خواهد شد.

منظورم این نیست که شما در این مسیر تنها هستید و تمام مسئولیت روی دوش خودتان است. همه‌‌ی ما به همراهی و حمایت عاطفی دیگران احتیاج داریم. درکی که عموم مردم از بیماری‌های روانی دارند، هنوز از خیلی جهات اشتباه است و باعث آسیب دیدن افراد بیمار می‌شود. فراموش نکنیم، همدردی با دیگران، تفاهمات را برجسته و اختلافات را کمرنگ‌ می‌کند.

اگر دوست، همسر یا یکی از اعضای خانواده‌ی شما با اضطراب دست و پنجه نرم می‌کند، سعی کنید هیچ‌وقت این پنج جمله را به زبان نیاورید. در این صورت می‌توانید بهتر با هم ارتباط برقرار کنید.

تلقین چیست ؟ تلقین چه تاثیری در زندگی ما دارد ؟ آیا واقعا می دانید تلقین چیست ؟ آیا تاکنون به این فکر کرده اید چرا افراد موفق همیشه درباره خود و دیگران آن چیزی که به زبان می آورند مثبت است ؟به جرأت می توان گفت که ماهیت واقعی تلقین و چگونگی اثرگذاری آن کشف نشده است یا به شیوه درستی برای عموم تعریف نشده است. با اینکه همه انسانها روزانه از تلقین استفاده می کنند ، اما افراد کمی با این علم آشنایی دارند در ادامه با ما همراه باشید و در پایان این مقاله خواهید آموخت که تلقین چیست ؟

تاریخچه و نحوه کشف علم تلقین

قبل از اینکه توضیح دهیم تلقین چیست با کاشف این علم با داستانی درباره تلقین و نحوه کشف علم تلقین شروع کنیم. کاشف این علم دانشمندی فرانسوی به اسم امیل کوئه بود او معتقد بود که  هر باور و عقیده ای که تمام فضای ذهنی را در بر گیرد، بتدریج برای ان فرد بصورت حقیقت در می آید. یک روز پسر کوئه دیر از خواب بیدار شد وقتی پدرش از دیر بیدار شدن پسرش باخبر شد شروع به سرزنش کردن پسر کرد و برخورد بسیار بدی با او داشت .

ظهر که پسر از مدرسه به خانه آمد کوئه دید علائم سرزنش و بدرفتاریهایش هنوز در چهره پسرش مشخص است. مدتی بعد هم برای مسئله ای ، پسر را سرزنش کرد و دوباره دید که همانند قبل تا پایان روز آثار سرزنش و بدرفتاری وی ، روی فرزندش مشخص است . 

کوئه به فکر فرو رفت که پشت این علائم یک رازی نهفته است تا بعدها فهمید که اول صبح هرگونه رفتار و کلامی که با اطرافیان داشته باشد چه خوب چه بد ، آثار آن تا پایان روز در چهره فرد خواهد ماند.حال که با تاریخچه و نحوه کشف این علم اندکی آشنا شدید نوبت به آن رسیده است بدانید تلقین چیست ؟ در ادامه همین مقاله توضیح خواهیم داد که تلقین چیست ، چگونه شکل می گیرند و چگونه روی انسان تاثیر می گذارد.

معرفی فیلم تلقین

دام کاب (لئوناردو دی‌کاپریو) یک دزد ماهر در استخراج اسرار ارزشمند مورد نیاز سازمان‌های جاسوسی و شرکت‌های تجاری و چندملیتی است. توانایی او در این است که هنگامی که دیگران در خواب هستند و ذهنشان در آسیب‌پذیرترین وضعیت است، اسرار کلیدی آنان را از درون رویاهایشان ربوده و در دنیای بیرون از خواب، این اسرار را به خریداران متقاضی عرضه می‌کند. او یک گروه چیره‌دست از روان‌کاوان و معماران زبردست دارد که همراه او مخفیانه وارد خواب‌های دیگران شده و سعی در کشف و ربودن اطلاعات دارند.حتما پیشنهاد میکنم این فیلم را ببینید و از آن لذت ببرید.

تلقین چیست ؟

وب سایت ویکی پدیا تلقین را این چنین معنی کرده است : تلقین فرایندی روان‌شناختی است که به وسیلهٔ آن، یک شخص افکار، احساسات یا رفتار شخص دیگری را هدایت می‌کند. اجازه دهید سایت بازتاب باور با یک داستان، تلقین را برای شما توضیح دهد.

داستان تلقین دانش آموزان به آموزگار و مریض شدن معلم

در زمانهای قدیم آموزگاری بود بسیار سختگیر شاگردان از این سختگیری زیاد  به تنگ آمده بودند یک روز شاگردان تصمیم گرفتند کاری کنند که آموزگار چند روزی مدرسه را تعطیل کند  بعد از مشورت تصمیم بر آن گرفتند که با تلقین او را مریض کنند،دانش آموزان که نمی دانستند تلقین چیست اما می دانستند حرفای آنان روی آموزگارشان تاثیر خواهد گذاشت.

فردای آن روز اولین دانش آموز اول وارد مدرسه شد و با قیافه نگران و دلسوزانه ای گفت:آقا بلا دوره چی شده ؟ مریض به نظر می رسید ، معلم با پرخاش گفت من چیزیم نیست برو بشین .دانش آموز دوم و سوم هم همین حرفها را تکرار کردند ناگاه آموزگار به فکر فرو رفت و  احساس کرد مثل اینکه حالش خوب نیست. هر بچه ای وارد می شد این حرفها را تکرار می کرد  حتی به مدیر گفتند و مدیر هم برای احوالپرسی به کلاس امد،آموزگار از خود سوال کرد که نکند من مریض هستم و خودم نمیدانم پس هر لحظه احساس کسلی و ناخوشی در بدن خود کرد.

پس رو به بچه ها کرد و گفت بروید خانه هایتان ! من مریض هستم ، چند روزی باید استراحت کنم.

حال دیدید که حرف های چند بچه روی یک معلم تاثیر گذاشت ؟

تیم بازتاب باور اگر به زبانی ساده بگوید که تلقین چیست تلقین را چنین تعریف می کند : هر فکری یا کلامی که به ذهن اثر کرده فارغ از مثبت یا منفی بودن کلام یا فکر ، اگر روی ضمیر ناخودآگاه تاثیر بگذارد و مورد قبول واقع گردد تلقین می گویند.

تلقین به خود باید به چه شکل باشد ؟

حال که دانستید تلقین چیست نوبت به آن رسیده که بدانید تلقین باید به چه شکلی صورت گیرد شما همیشه باید تمرکزتان روی جملاتی باشد که روزانه استفاده می کنید،مواظب باشید به اشتباه از تلقینات و جملات اشتباه استفاده نکنید. شما همیشه باید از  کلمات مثبت استفاده کنید.

با اینکه مفهوم کلی (من بیمار نیستم) مثبت است اما کلمه بیمار واژه ای منفی است ! ضمیر ناخود آگاه به منظور و مفهوم کاری ندارد بلکه روی کلمات متمرکز می شود! مثلا با گفتن جمله (فراموش نکنی موقع بر گشتن نان بخری) احتمال فراموشی بیشتر است از زمانی که می گوید (یادت باشد موقع برگشتن نان بخری) و یا برای آرام شدن یک نفر جمله ی (آرام باش) بیشتر از جمله (داد نزن) اثر دارد.

بکار بردن جملاتی مانند (خسته نباشید، دستت درد نکند و…) در ناخود اگاه تاثیر منفی می گذارد و باعث خستگی – درد- و… می گردد پس در گفتگو و عبارات تاکیدی از کلمات و افعال مثبت استفاده کنید..پس هنگامی که میخواهید به خود تلقین کنید که آدم خوشحال و شادی هستید بگویید من همیشه شاد و خوش حالم، نه اینکه بگویید من غمگین و ناراحت نیستم.

شرایط تاثیر تلقین در انسان

  • تلقین ها باید به صورت مستمر تکرار شوند
  • همانطور که در داستان بالا خواندید چند دانش اموز با هم تصمیم گرفتند تلقین کنند و با تلقین اول نفر ،آموزگار باور نکرد و در نتیجه تلقین روی او اثر نگرد با تکرار تلقینات معلم باور کرد که مریض است پس تداوم در تلقین شرط تاثیر گذاریست.
  • ضمیر ناخودآگاه هر چیزی را که به زبان اورید یا در فکر به آنها توجه کنید قبول می کند مثلا من مریض نیستم تلقینی است برای جذب مریضی در نتیجه روش درست تلقین این است که بگویید من سالم و شاداب هستم.
  • مواظب باشید حرف ها و تلقینات دیگران روی ما تاثیر زیادی دارند اگر تلقینی منفی شندیدید فورا به فکر فرو بروید و با تلقینات مثبت با مقابله با آن تلقینات منفی بپردازید
  • هر روز صبح تلقینات مثبت را به خود شروع کنید تا روزتان را با تلقینات و کلام مثبت آغاز کنید
  • در این مقاله شما آموختید که تلقین چیست ؟ دانستید تلقین باید به چه شکلی باشد و شرایط تلقین کردن به خود را دانستید. اکنون که می دانید تلقین چیست و بامفهوم آن آشنا شدید در قسمت نظرات دانسته ها و تجارب خود را با ما در میان بگذارید.

جملات بزرگان درباره تلقین

«تلقین» واقعا مفید است و قدرت غیرقابل تصوری دارد !

به هیچ وجه خرافات نیست؛ زیرا دانشمندان بزرگی همچون انیشتین، نیوتن یا روانشناسان بزرگی مثل فروید در نوشته هایشان به قدرت باور و تلقین اشاره کرده اند و البته تمامی پیامبران با شیوه تدریس خودشان یکی از اصولی که به انسان ها آموختند این بود : “باور کنید تا ببینید…”

هر آنچه هستیم، همان است که اندیشیده ایم. ذهن همه چیز است.هر آنچه را باور کنیم، همان میشویم. بودا

هر آنچه را بتوانید در ضمیر ناخودآگاه تان بکارید و با تکرار و تلقینات کمک کنید و رشد کنند سرانجام روزی تبدیل به واقعیت در زندگیتان خواهد شد. ارل نایتینگل نویسنده و سخنران انگیزشی

بزرگترین و مهمترین کشف تاریخ بشریت که سرنوشت انسان ها را بر کره خاکی دستخوش تغییر کرده است کشف قابلیت تغییر زندگی انسان فقط با تغییر افکارش است. ویلیام جیمز فیلسوف آمریکایی

اشتراک گذاری

حتما ببینید

در صورت نیاز ،کجا به دنبال انگیزه میگردید؟

در صورت نیاز ،کجا به دنبال انگیزه میگردید؟

انگیزه چیزیست که همه ما برای ادامه مسیرمون در زندگی به آن نیاز داریم . اما به راستی چطور اونو پیدا میکنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *